1. června roku 1975 se z podnětu duchovního otce Václava Choury ze závodu Keram RKZ sešlo na rakovnickém náměstí 54 finalistů školních kol z celého okresu. Byla to taková událost, že na ni přijela i Čs. televize a záběry se objevily v Televizních novinách. Z tehdejšího jediného regionální tiskového periodika ROZVOJ uvádíme první písemnou zmínku o Zlaté kuličce:

Pan Choura nepřišel na nápad jen tak, náhodou. V té době se v Rakovníku vyrábělo už skoro 50 let ročně téměř 80 milionů kuliček. Výroba byla stabilizovaná a zvládali ji 4 pracovníci. Ústřední postavou byl pan Zdeněk Lajpert, který z usušené hlíny kuličky točil a svým fortelem zajišťoval jejich perfektní kulatost. Že to nebyla žádná legrace, se ukazovalo hlavně při jeho dovolených, kdy vznikaly kuličky hranaté a ještě podivnější, takže se pak při jeho nepřítomnosti jejich výroba raději přerušovala.  

Ale zpět ke Zlaté kuličce. Závod Keram, řečený Keračka, prošel počátkem 70. let minulého století výraznou modernizací a rozšířením. S tím ruku v ruce přišlo i mnoho mladých, činorodých lidí. Ti se nápadu soutěže chytli a ve spolupráci s tehdejším ODPM vedeným ředitelkou Štampachovou ho rozvinuli do životaschopné podoby.

Od té doby sice uplynulo 45 let, ale díky minimálním změnám v řadách organizátorů se soutěž téměř nezměnila. Ono také cvrkání kuliček moc změnit nejde. Takže různé trendy, které se snažily např. zavést celorepublikovou ligu se sídlem v Kutné Hoře jsme přestáli bez změny. Výrazné změny se udály v podstatě jen 2 a více méně kopírují nástup kapitalismu v Čechách. V roce 90 byla změněna pravidla do současné podoby. Soutěž se tak zjednodušila a zpřehlednila. Druhou změnou je, že soutěž byla svým způsobem zprivatizována, což se odrazilo v její stabilizaci, a větší nezávislosti na mateřské továrně, která v posledních letech prodělává bouřlivé změny.

Změnu velikou však doznalo samo cvrkání kuliček. Otevřením se světu po roce 1989 se k nám dostala jiná lákadla, dětská orientace se přesměrovala k modernějším hrám, a výroba hliněných kuliček postupně v Rakovníku zanikla.

Nezanikla ale chuť Zlatou kuličku organizovat. Za vydatné pomoci spolupracujících firem, jejichž jména si můžete přečíst na plakátech, se sejdeme již po pětačtyřicáté na rakovnickém náměstí, abychom v sobě uctili takové hodnoty, jako je hravost a soutěživost a abychom si tu tradiční českou hru – kuličky připomněli a abychom se opět v dobrém sešli.

 

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode